Ukraina. Farmaceuci.org wspierają uchodźców we Lwowie

W maju 2022 rozpoczęliśmy nowy projekt wsparcia uchodźców / przesiedleńców we Lwowie. 

Projekt polega na refundacji zakupów leków osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, które zmuszone były do ucieczki ze wschodniej części Ukrainy. Osoby te przebywając w zachodniej Ukrainie prawie całkowicie zależą od pomocy humanitarnej.  

Nasz lwowski projekt to przemyślana pomoc, którą realizujemy we współpracy z lokalnymi organizacjami pomocowymi oraz z ukraińskimi farmaceutami.

Projekt składa się z następujących etapów:

  • We współpracy z lokalnym oddziałem Caritas identyfikujemy w społeczności uchodźczej ( a właściwie przesiedleńczej ) osoby potrzebujące niezwłocznie naszej pomocy. Są to głównie osoby z tak zwanej grupy wrażliwej, czyli osoby, których kryzys dotyka w największym stopniu. W tym przypadku są to głownie osoby starsze, schorowane, przyjmujące na stałe leki a nie mogące sobie na nie w bieżących warunkach finansowo pozwolić.
  • Wśród tej grupy osób, po krótkim wywiadzie dystrybuujemy vouchery (kupony) na leki. Vouchery są na określoną sumę, ustaloną wspólnie z lokalnymi farmaceutami ( suma ta pozwala pokryć zakup podstawowych leków przyjmowanych przez beneficjentów ). 
  • Vouchery są realizowane przez beneficjentów w lokalnej aptece. Dodatkowo beneficjenci otrzymują od współpracujących z nami farmaceutów fachowe porady dotyczące ich stanu zdrowia i zażywanych leków. 
  • Farmaceuci.org refundują następnie aptece wydane leki, wykupując z niej vouchery. Projekt ten wspiera zatem nie tylko bezpośrednio beneficjentów poprzez zapewnienie im dostępu do leków, ale także dotkniętą przez wojnę ukraińską gospodarkę oraz lokalnych farmaceutów. 

Projekt realizowany jest ze zbiórki prowadzonej przez farmaceuci.org oraz dzięki wsparciu finansowemu firmy Damovo