Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2022

19 sierpnia na całym świecie obchodzony jest na całym świecie World Humanitarian Day – Dzień Pomocy Humanitarnej. 

Wojna, zmiany klimatyczne, pandemia, głód, przesiedlenia... Nigdy na świecie nie było tak wielu, tak skomplikowanych kryzysów jednocześnie.

Z szacunków międzynarodowych agencji pomocowych wynika, że w pierwszym półroczu 2022 roku wsparcia ze strony organizacji humanitarnych będą potrzebowały rekordowe 300 mln osób.

 Jest jednak grupa ludzi, którzy nigdy nie rezygnują z niesienia pomocy i nadziei. Ci ludzie to pracownicy humanitarni. Dzisiaj jest ich dzień – Dzień Pomocy Humanitarnej.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez ONZ i obchodzony rokrocznie 19 sierpnia to najlepszy moment na wyrażenie szacunku dla pracowników humanitarnych, którzy niosą pomoc na całym świecie. To szansa na uczczenie pamięci ludzi, którzy podczas służby innym stracili życie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat ponad 40 tysięcy pracowników humanitarnych padło ofiarą ataków podczas wykonywania swojej pracy. Jednym z najtragiczniejszych był zamach bombowy z 19 sierpnia 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie podczas którego zginęły 22 osoby, w tym Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sergio Vieira de Mello.. Właśnie na pamiątkę tej tragedii Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej organizowany jest co roku w dniu tych wydarzeń.

Tegoroczny Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzony jest pod hasłem „It Takes A Village”, nawiązującym do afrykańskiego przysłowia „Potrzeba wioski, by wychować dziecko” - nie da się pomagać w pojedynkę, a organizacje humanitarne nic by nie były w stanie zrobić, gdyby nie wsparcie ogromnej liczby ludzi.

Wśród osób, które w wyjątkowy sposób włączyły się  w pomoc humanitarną w 2022 roku są również setki farmaceutek i farmaceutów, którzy czy to bezpośrednim zaangażowaniem czy wsparciem finansowym pokazali swoją wyjątkową wrażliwość na los drugiego człowieka. To jest też Wasze święto!