Rocznica otwarcia pierwszego punktu pomocy farmaceutycznej dla uchodźców.

Dziś, 3 marca 2023 mija dokładnie rok od uruchomienia pierwszego punktu pomocy farmaceutycznej dla ukraińskich uchodźców w Katowicach. Sam punkt już dziś nie istnieje, ale jego otwarcie zapoczątkowało powszechną mobilizację farmaceutów do niesienia pomocy uchodźcom z której ostatecznie wykrystalizowała fundacja Farmaceuci.org.

W chwili, gdy w środku zimy do naszego kraju napływały codziennie dziesiątki tysięcy uchodźców, głównie kobiet i dzieci mających za sobą długą, stresującą podróż jasnym stało się, że niezbędne będzie udzielenie wielu z nich prostej pomocy czy porady medycznej oraz asystowanie w dostępie do polskiego systemu ochrony zdrowia. Była to nisza, którą śmiało mogli wypełnić farmaceuci angażując w te działania swoją ogromną wiedzę, kompetencje oraz chęć niesienia pomocy innym.

I tak, 3 marca 2022 roku z inicjatywy mgr farm. Rafała Hechmanna grupka śląskich farmaceutów otwarła pierwszy punkt pomocy farmaceutycznej w Katowicach. Punkt otwieraliśmy z wieloma wątpliwościami. Czy sobie poradzimy? Czy nie pokona nas bariera językowa? Czy starczy nam zapału i funduszy i czy nikt z decydentów nas stamtąd po prostu nie przegoni? Jak pokazały kolejne miesiące wszystkie te wątpliwości i obawy okazały się całkowicie bezpodstawne.

Celem punktu od pierwszego dnia było realne wsparcie dla uciekających przed wojną ukraińskich kobiet i dzieci. To wsparcie polegało głównie na doradztwie dotyczącym bieżących dolegliwości, nieodpłatnym wydawaniu niezbędnych w ich terapii preparatów OTC oraz pomocy w dostępie do polskiej służby zdrowia w przypadku dolegliwości wymagających kontaktu z lekarzem lub przychodnią. Na dyżurach regularnie pojawiali się farmaceuci - wolontariusze dzięki którym punkt mógł pracować przez 7 dni w tygodniu. Gdy po kilku tygodniach katowicki punkt recepcyjny rozrósł się i został przeniesiony przez wojewodę na Plac Sejmu Śląskiego nikt nie wyobrażał sobie już, że mogłoby zabraknąć w nim farmaceutów. Otwarliśmy tam drugi, jeszcze większy punkt pomocy. Trzeci punkt powstał latem w miejscu zakwaterowania ukraińskich rodzin w akademikach na katowickiej Ligocie.

Ogólnopolski odzew farmaceutów.

Jednak katowickie placówki to dopiero był początek. Wkrótce po starcie pierwszego punktu inicjatywa zyskała rozgłos i do Rafała zaczęli się zwracać farmaceuci z całej Polski, chcący otwierać w innych zakątkach kraju punkty wzorowane na naszym. Z radością dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami i w miarę możliwości wspieraliśmy  te nowe inicjatywy finansowo z prowadzonej przez nas (jako farmaceuci.org) zbiórki funduszy.

Podobne punkt powstały w Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy Siemianowicach Śląskich

Wszystkie te punkty mogły działać i nieść pomoc dzięki wspaniałym i zaangażowanym farmaceutkom i farmaceutom – wolontariuszom, którzy poświęcając potrzebującym osobom mnóstwo czasu, energii, a niejednokrotnie i własnych środków finansowych codziennie stawiali się na wielogodzinnych dyżurach. Do akcji w całej Polsce czynnie włączyło się ponad 200 farmaceutek i farmaceutów a ich praca przełożyła się na pomoc udzieloną tysiącom rodzin. W Katowicach punkt, który  działał w trzech różnych lokalizacjach  przez ponad 5 miesięcy udzielał pomocy nawet 400 osobom tygodniowo.

Z czasem farmaceuci.org zaczęli współpracować również z farmaceutami z Ukrainy, wspólnie planując działania pomocowe za naszą wschodnią granicą. Efektem tych działań były min. trzy projekty przeprowadzone między majem a wrześniem 2022 roku we Lwowie, mające za zadanie ułatwienie dostępu do niezbędnych leków osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym, które uciekły ze wschodniej Ukrainy właśnie do Lwowa. Trzysta takich osób, zidentyfikowanych przez nas przy współpracy z lwowskim Caritasem otrzymało vouchery na potrzebne im, przyjmowane na stałe leki, które mogli odebrać  w lokalnej aptece.

Kolejnym projektem realizowanym na terenie Ukrainy były działania prowadzone w obwodzie czernihowskim, przy współpracy z Ukraińską Naczelną Izbą Aptekarską i lokalnymi farmaceutami.  Z tym projektem dotarliśmy na tereny objęte od początku rosyjskiej inwazji działaniami zbrojnymi, gdzie szlaki zaopatrzenia w leki zostały zerwane przez przesuwający się front. Przy pomocy lokalnych farmaceutów udało się dotrzeć z pomocą do kilkuset osób chronicznie chorych, potrzebujących leków a nie mogących się w nie zaopatrzyć na miejscu ze względu na zniszczoną infrastrukturę.

Fundacja Farmaceuci.org

Jesienią 2022 roku inicjatywa farmaceuci.org została oficjalnie zarejestrowana jako fundacja i nadal, już jako fundacja prowadzi działania pomocowe zarówno w Polsce jak i za granicą.

W swoich działaniach fundacja zawsze stara się angażować w pomoc lokalnych farmaceutów co pozwala działać na podstawie realnych potrzeb. Staramy się również pozyskiwać niezbędną pomoc (w tym leki) lokalnie, wspierając tym samym miejscową ekonomię i oferując beneficjentom znane im wcześniej preparaty.

Chcemy, aby zawód farmaceuty kojarzył się nieodłącznie z pomaganiem i służbą osobom potrzebującym. Promocja zawodu farmaceuty poprzez eksponowanie działań pomocowych jakie organizuje fundacja jest zatem jednym z jej celów.

Farmaceuci i farmaceutki są doskonale wykształconymi profesjonalistami medycznymi będącymi na całym świecie niejednokrotnie pierwszym punktem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej dla osoby potrzebującej pomocy. Wykształcenie, zaangażowanie, ale także dostępność farmaceutów sprawiają, że doskonale orientują się oni w potrzebach swoich społeczności oraz odznaczają się wyjątkową wrażliwością na ludzkie cierpienie. Dlatego w fundacji Farmaceuci.org przy współpracy z ekspertami w dziedzinie pomocy humanitarnej chcemy wykorzystywać środowisko farmaceutów do efektywnego i profesjonalnego finansowania, planowania i niesienia pomocy osobom najbardziej jej potrzebującym na całym świecie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardzo prosimy osoby chcące pomóc w rozwoju fundacji oraz w realizacji jej obecnych i przyszłych projektów o wsparcie finansowe naszej organizacji. Darowizny można wpłacać na konto bankowe Fundacji Farmaceuci.org: 75 1090 2008 0000 0001 5139 3531

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć Anny Lewańskiej z pierwszych dni działalności katowickich punktów: