Fundacja Farmaceuci.org aktywnie włącza się w działania pomocy osobom poszkodowanym podczas powodzi w Polsce oraz zachęcić wszystkich farmaceutów do zaangażowania się w pomoc ofiarom kataklizmu.
Wolontariusze naszej Fundacji mają wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy humanitarnej podczas katastrof naturalnych. Pracowaliśmy już przy poprzednich wielkich powodziach i wiemy, że sytuacja i potrzeby zmieniają się bardzo dynamicznie. Nasza pomoc będzie dostosowana do potrzeb w danej chwili, a potrzeby te będą konsultowane z lokalnym samorządem i osobami odpowiedzialnymi za pomoc na miejscu.
Oczywiście jako farmaceuci będziemy chcieli skupiać się głownie na sektorze najbliższym naszej profesji - na zdrowiu powodzian oraz na pomocy innym farmaceutom z regionów dotkniętych powodziom.
Oto kilka kluczowych obszarów, w których będziemy chcieli działać:
Pomoc Humanitarna: Zakup niezbędnych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak leki, odzież i środki czystości, środki dezynfekujące. To podstawowe wsparcie, które pozwoli ludziom przetrwać najcięższe dni.
Usuwanie skutków i odbudowa: Fundusze są potrzebne na pomoc w usuwaniu skutków powodzi, dezynfekcję i naprawę zniszczonych budynków i infrastruktury przed zbliżającą się zimą. Wsparcie jest kluczowe, aby poszkodowane rodziny mogły wrócić do normalnego życia.
Wsparcie medyczne: Po powodzi wiele osób zmaga się z obniżeniem poziomu życia i brakiem środków na zakup najpotrzebniejszych artykułów (w tym leków na choroby przewlekłe czy środków medycznych). Mamy nadzieję, że zebrane środki pomogą nam również udzielać wsparcia powodzianom w tym zakresie.
Pomoc będzie udzielana przy wsparciu Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich oraz w porozumieniu z przedstawicielami dotkniętych miejscowości i gmin oraz dostosowana do zmieniających się dynamicznie warunków i potrzeb.
Jak Możesz Pomóc?
Każda, nawet najmniejsza wpłata ma ogromne znaczenie.
Prosimy Was o wsparcie wpłatami online ( możecie to zrobić poniżej) lub tradycyjnym przelewem na konto Fundacji Farmaceuci.org:
PL 75 1090 2008 0000 0001 5139 3531 (Santander Bank Polska).
WPŁATY ONLINE :
Dlaczego nie zbieramy darów rzeczowych, w tym leków.
Podczas katastrof naturalnych takich jak powodzie potrzeby zmieniają się bardzo szybko a dostępne środki takie jak powierzchnie magazynowe czy praca wykwalifikowanych wolontariuszy są bardzo ograniczone.
Jednocześnie napływające zewsząd darowizny rzeczowe, choć darowane w dobrej wierze potrafią łatwo zaczopować system pomocy, niejednokrotnie nie będąc środkami adekwatnymi do sytuacji. Podczas każdej katastrofy napływające darowizny są w dużej mierze nieadekwatne do potrzeb. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy napływające z całego kraju leki ( często otwarte opakowania, przeterminowane, bez daty ważności, nieodpowiednio przechowywane) zapełniają magazyny angażując pracę wolontariuszy (często nieznających się na lekach) podczas gdy większość z nich nie jest w danej sytuacji w ogóle potrzebna. Leki te w końcu muszą zostać zutylizowane na koszt dotkniętej katastrofą gminy a część z nich, tych popularnie używanych, (choć często nie kluczowych w danej sytuacji) prawdopodobnie trafi do mieszkańców (na zapas, bo trzeba rozdać) osłabiając jednocześnie pozycję lokalnych farmaceutów (którzy i tak już ucierpieli w trakcie powodzi) i często jako leki o nieznanym statusie zagrażając zdrowiu samych mieszkańców. Tak samo jest z większością innych rzeczy.
Wszystkie te środki można zakupić lokalnie wspierając poszkodowanych w powodzi przedsiębiorców płacących podatki w poszkodowanych gminach. Takie postępowanie nie obciąża systemu potrzebą magazynowania, sortowania, transportu czy w końcu utylizacji. Butelka wody jest tak samo dostępna w gminie dotkniętej powodzią jak w każdym innym mieście, natomiast koszt transportu tej butelki z odległego krańca Polski wielokrotnie przewyższa jej wartość ( więc na miejscu tak naprawdę za te środki można kupić kilka takich butelek, wspierając jednocześnie lokalnego przedsiębiorcę marżą a gminę podatkami).
W dodatku jeżeli kupujemy pomoc lokalnie, w porozumieniu z lokalnymi koordynatorami to możemy idealnie celować w realne potrzeby istniejące w danym momencie, dostarczając pomoc bezpośrednio do beneficjentów i nie obciążając dodatkowo systemu pomocy.